Kännykät, läppärit ja digikamerat tarvitsevat latausta melko usein. Jos ollaan retkellä tai muuten paikassa, jossa sähkövirtaa ei ole, niiden akkujen lataus on jotenkin hoidettava. Tässä mahdollisuuksia:
Sähköä voi ottaa autosta savukkeensytyttimen kautta. Kännyköille on saatavissa latureita, jotka sopivat suoraan savukkeensytyttimeen ja suoraan myös kännykkään. Muillekin laitteille sopivia 12 voltin liitäntälaitteita voi olla tarjolla.
Autoon voi hankkia myös invertterin, joka muuttaa auton akun 12 voltin tasasähkön 230 voltin vaihtosähköksi. Invertterin pistorasiaan voi liittää minkä tahansa kotona käytettävän 230 voltille tarkoitetun sähkölaitteen, kunhan invertterin tehoa ei ylitetä. Tavallisen invertterin teho on pari-kolmesataa wattia, joka riittää yleensä mm TV:lle. Esimerkiksi tukankuivaaja tarvitsee usein enemmän eikä tällöin ole invertterikäyttöön sopiva. Tarkista asia invertterin arvokilvestä ja liitettävän laitteen arvokilvestä.
Retkelle voi ottaa mukaan litium-akun sisältävän virtapankin. Sillä voi ladata mm kännyköitä, läppäreitä ja digikameroita. Virtapankkikin täytyy joskus ladata ja sen tulisi olla ladattavissa paitsi sähköverkosta, ainakin myös autosta. Ongelmaksi voi tulla sopivien liittimien puute: ladattavan laitteen liitin ei aina sovi virtapankin liittimiin.
Aurinkokennolatureitakin on saatavissa, mutta hinnat ovat ainakin toistaiseksi suhteellisen korkeita, tai sitten tehot ovat pieniä. Retkikäytössä ongelmaksi voi tulla suuri koko. Myös aurinkolaturin ja virtapankin yhdistelmiä on olemassa.