Julkaisun aineisto on koottu kirjallisen selvitystyön tuloksista sekä haastatteluista, joihin osallistui yhteensä 45 henkilöä mm. EU-komissiosta, ministeriöistä ja järjestöistä. Lisäksi 12 Teknologiateollisuus ry:n jäsenyritystä osallistui selvitystyön aikana erilaisiin työpajoihin. Hankkeen rahoittivat Sähköturvallisuuden edistämiskeskus ry STEK ja Teknologiateollisuus ry. Selvitystyön teki asiantuntija Mika Kapanen Technetium Consulting Oy:stä.
Teknologiateollisuutta koskeva ympäristölainsäädäntö on muuttunut yhä haastavammaksi. Tämä johtuu osittain siitä, että kansallista lainsäädäntöä on korvattu Euroopan unionin antamilla asetuksilla ja direktiiveillä, mutta myös kansainvälistyneestä taloudesta ja sen edellyttämästä lainsäädännön mukauttamisesta. Sääntely lisääntyy voimakkaasti, ja joukosta olisi osattava poimia oleellinen tieto oikeaan aikaan. Parhaat mahdollisuudet vaikuttamiseen on lainsäädännön valmistelun aloitetasolla. Kuitenkin vain harvoilla yrityksillä, varsinkaan pk-sektorilla, on resursseja seurata aktiivisesti lainsäädäntöaloitteita.
Ennakoimalla tulevaa ympäristölainsäädäntöä yritykset pystyvät luomaan itselleen kilpailukykyä kansainvälisillä markkinoilla: ne voivat tuoda markkinoille tulevan ympäristölainsäädännön vaatimukset täyttäviä – ellei peräti ylittäviä – tuotteita ja palveluita. Suomen lainsäädännöstä n. 70–98 % aihealueesta riippuen tulee EU-tasolta muun muassa asetuksina ja direktiiveinä. Ympäristölainsäädäntöä voi ennakoida seuraamalla esimerkiksi komission lainsäädäntöhankkeiden suuntaviivoja ja toimenpiteitä esitteleviä vihreitä ja valkoisia kirjoja sekä tiedonantoja. Myös erilaiset signaalit, ympäristömegatrendit ja kulloinkin pinnalle nousevat huolenaiheet voivat vaikuttaa ympäristölainsäädäntöaloitteiden syntyyn.
Julkaisu sisältyy myös STEK-Extranetin opettaja-aineistoihin. Linkki julkaisuun on alla.