Kemijoki-yhtiön mukaan tuulivoima lisää vesivoiman rakentamistarvetta. Vuotos-hanke kulkee nyt nimellä Kemihaaran monitoimiallas.
Sähköverkossa kulutuksen ja tuotannon täytyy olla tasapainossa ja vesivoimalla tuotetaan säätöenergiaa, jolla mukaudutaan hetkellisiin epätasapainoihin. Kun Suomen tuotantopalettiin lisätään iso siivu olosuhteista riippuvaista tuulivoimaa, tuotannon ja kulutuksen ero voi vaihdella nykyistä huomattavasti enemmän. Kemijoki-yhtiössä ollaan vakuuttuneita, että tässä tilanteessa vesivoiman lisäämisellä ei ole vaihtoehtoja.
Ankarasti Vuotosta vastustavien vihreiden ilmastovastaavan Oras Tynkkysen mukaan Kemijoen perusteet Vuotoksen rakentamiselle eivät ole kestävät. Hän viittaa VTT:n tutkimukseen, jonka mukaan Ruotsiin, Tanskaan ja Suomeen rakennettava tuulivoimakapasiteetti ei vaadi säätövoiman rakentamista tällä vuosikymmenellä.
(KL 15.4.11)